Loading Posts...

20‘li Yaşlar Bitmeden Okunması Gereken Kitaplar

İnsanlar her zaman 20’li yaşların kendini keşfetmek ve dünya içinde yaşadığımız yeri ve çevreyi anlamak için mükemmel zamanlar olduğunu söyler. Bunu göz önüne alarak sizler için, 20’li yaşlarınızda okuyabileceğiniz en iyi kitapların listesini hazırladık.

1)Seçilmiş Kişi-Lois Lowry:

Kitapta, “Mükemmel dünya” başlığı altında oluşturulmuş topluluklar var. Burada acı yok, talihsizlikler yok, hastalıklar yok, yalanlar yok. Peki bunları yok etmenin karşılığı nedir? İşte kitabın anlattığı bu.

2)Yabancı-Albert  Camus:

Cezayir’de, bir rastlantı sonucu, bir Arap’ı öldüren orta sınıftan bir Fransız, Mersault, kendisini adım adım ölüme götüren süreci kayıtsız biçimde izler. Bir felsefi/ideolojik görüşün bir edebiyat yapıtına yedirilişinin en iyi örneklerinden birisidir ‘Yabancı’.

3)Suç ve Ceza-Fyodor Mihayloviç Dostoyevski:

Suç ve Ceza, Raskolnikov adlı gencin ahlaki hesaplaşması üzerinde yükselir: Raskolnikov öldürmeyi planladığı tefeciden aldığı parayı hayırlı bir amaç için kullanırsa, işlediği suçun doğasını kalıcı biçimde değiştirebilir mi?

4)Cesur Yeni Dünya-Aldous Huxley:

Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Tanımlanan dünyada insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır.

5)Candide-Voltaire:

Fransız yazar ve filozof Voltaire’in bu eseri iyilik ve kötülük üzerinde yoğunlaşarak, dünyaya bunların hangisinin egemen olduğunu mizahi bir üslupla ele alıyor. Bunun için de Candide isimli bir genci dünyanın çok farklı bir bölgelerinde dolaştıran Voltaire, yanına da biri “iyimser” Pangloss, diğer ise “kötümser” Martin isimli iki filozof veriyor.

 6)Bülbülü Öldürmek-Harper Lee:

Kitap Maycomb kasabasında yaşanan olaylar konu alıyor. Atticus, bir beyaza tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan bir Afro-Amerikalıyı savunma görevi üstleniyor. İdealist avukatın bu hamlesini kasabadaki “ön yargılı” kitle onaylamıyor tabii, ama onun inandıklarının doğruluğu er ya da geç kanıtlanıyor, acı tecrübeler yaşanma pahasına.

7)Tolstoy-Diriliş:

Bireysel vicdanın uyanışını anlatırken hukuk sisteminin adaletsizliğini, imkânsız bir aşk öyküsünü resmederken Hıristiyanlığın kalıplaşmış yanlışlarını ele alan Diriliş, Tolstoy’un hem bireyi hem toplumu eleştirdiği romanıdır.

8)Kayıp Zamanın İzinde-Marcel Proust:

Kayıp Zamanın İzinde, Marcel Proust’un hayatının son 17 yılında yazdığı yaklaşık Bir milyon ikiyüz elli bin sözcükten oluşan dev romandır. 20. yüzyıl edebiyatının en büyük eserlerinden biri sayılır.

9)Sofie’nin Dünyası-Jostein Gaarder:

63 yaşındaki Norveçli yazar Gaarder’in 1991’de yayımlanan bu kitabı, felseye giriş niteliği taşıyan bir romandır. Felsefe sevmeyen, bilmeyen birine tavsiye edilecek muhteşem bir eser. Hem felsefeyi sevdirebilecek hem de hiç felsefe bilgisi olmayan birine felsefenin temel taşlarını olabildiğince sıkmadan, bunaltmadan anlatabilecek bir kitap.

10)Kurtlarla Koşan Kadınlar-Clarissa Pinkola Estes:

Yazarın yirmi sene boyunca masalları ve halk hikayelerini harmanlayarak, araştırarak ve çözümleyerek yazdığı tam bir başucu kitabı. Feminist edebiyatın başyapıtlarından biridir. Yazara göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik vahşi kadın arketipinde ortaya çıkar.

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...