Loading Posts...

Akıl Almaz Distopya Kitaplar

Distopya ütopik bir sosyal anlayışın antitezini tanımlamak için kullanılır. Bu yönüyle baskıcı ve otoriter bir devlet modelini ifade eder. İlk kez John Stuart Mill tarafından distopya terimi kullanılmıştır.

1)Biz – Yevgeni Ivanoviç Zamyatin:

26. yüzyılda geçen romanda insan doğadan ve kendi benliğinden koparılmış, “Biz” haline getirilerek toplumun sıradan bir parçası halini almıştır. Roman gelecekte varolan otoriter bir devletin inançlarına körü körüne bağlı bir vatandaşı ve bir matematikçi olan D-503’ün günlüğüne yazdıklarına yer verir. Herkesin her an gözlemlendiği, karşı cinslerin sadece üremek için bir araya geldiği bu distopik sistem okuyucularını farklı bir evrene sürüklüyor.

2)Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley:

Aldous Huxley romanı 1931′de İngiltere’de yaşarken kaleme almıştır. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezinde üretilirler. Kuluçka sistemli üreme teknolojisinin geliştiği, savaşın ve yoksulluğun olmadığı, teknolojinin ilerlediği ve insan sağlığının üst seviyeye çıkartıldığı bir sistemi konu alan kitap Sürükleyici anlatımı ile listede yerini alıyor.

3)Damızlık Kızın Öyküsü-Margaret Atwood:

Kadının tüm yaşamsal hakları elinden alınır. Kadınlar bir kast sistemine göre sınıflandırılırlar ve tabi ki erkeklerin boyunduruğu altında yaşamaktadırlar. Roman damızlık bir kızın ağzından anlatılıyor. Bu kitabı kadınların maruz kaldığı korkunç durumlara tanık olmak ve onların hissettiklerini anlayabilmek adına kesinlikle okumalıyız!

4)Hayvan Çiftliği – George Orwell:

İngiliz yazar George Orwell’ın kaleme aldığı bu eserde, hayvanlarla sembolize edilen karakterler üzerinden hikâyeleştirdiği olaylar diziniyle Çarlık devrimi, sosyalizm ve Stalin dönemine sert bir eleştiri yapmaktadır. Kitap o zamanlarda yaşanmış kokuşmuş düzeni, adaletsizliği ve ayrımcılığı çok net bir şekilde gösteriyor. Bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplar listemizin ilk onu arasında yer almalıdır.

5)Swastika Geceleri – Katharine Burdakin:

Swastika Geceleri, Katharine Burdekin tarafından 1937 yılında yazılmış feminist distopya. Kitap nazi hegemonyasının kazandığı, şiddet ve hainliğin erkeklere statü sağladığı, bir dünyayı gösteriyor. Katharine Burdekin bize faşizm ilerlediği zamanlarda yaşanabilecek olan zulümlerin en şiddetlisinin, kadınlara yapılacağını gösteriyor.

6)Otomatik Piyano – Kurt Vonnegut Jr:

Kurt Vonnegut’un 1962 yılında yazmış olduğu Otomatik Piyano II. Dünya savaşı ile birlikte dünyadaki makineleşmeye başlamasını ve makinelerin insan rollerini ele almasını konu ediniyor. İnsanlara gerek kalmadan üretim yapıldığı dönemleri anlatan bu roman, makineleşen dünyayı, insanların nasıl anlamsızlaştıklarını çarpıcı bir biçimde vurguluyor.

7)Mülksüzler – Ursula K. Le Guin:

Kitapta iki dünya var: Anarres ve Urras. Anarres’te anarşizm hakim. Urras’ta ise kapitalizm hakim. Kitap Anarres’te büyüyen Fizikçi Shevek’in, bir teoriyi tamamlamak için Urras’a gidişini ve oradaki yeni yaşantısını anlatırken, Anarres’teki geçmişinden de söz ederek her iki dünya arasındaki farkı gözler önüne seriyor.

8)Azrail Koşuyor-Stephen King:

Kitap, ekonominin bitmeye yüz tuttuğu, kavgaların ve şiddetin gittikçe arttığı, korkutucu bir ülke haline gelmiş Amerika’da geçiyor. Kapitalizmin etkisi ve paranın insana neler yaptırabileceği anlatılıyor.

9)Uyandığında – Hillary Jordan:

Roman yakın bir gelecekte geçiyor. Dünya büyük felaketler atlatmıştır. Bu felaketlerin ardından din çok sıkı bir biçimde toplumsal hayatı kontrol etmeye başlar. Dinin günah saydığı pek çok konu en ağır biçimlerde cezalandırılır. Romanın kahramanı Hannah Payne’de cezalandırılmış bir kadındır, suçu ise dini suçlar arasında en korkuncu olarak gösterilen kürtaj yaptırmaktır .Hem heyecanın bir an bile düşmediği bir macera ve yol romanı; hem de düşündürücü akıllardan çıkmayacak bir distopya .

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...