Loading Posts...

Bir Sanatçı Gibi Araklayın Kitap Alıntıları

Austin Kleon’ın ”Bir Sanatçı Gibi Araklayın” kitabı sizlere fikir bulmanın, yaratıcı olmanın yollarını en eğlenceli şekilde anlatan kitaplardan biri.  Yaratıcı olmanın ilk adımı fikir çalmaktır. Çünkü sanat hırsızlıktır. Ancak tek bir yerden, kişiden eserden çalarsanız hırsız olursunuz. Eğer birden çok fikri birleştirip, ortaya çıkaracağınız eser özgün ve yaratıcı olacaktır. 

1)Coğrafya sınırları belirlemez. Nerede olursan ol. Çevreni olmak istediklerinle çevrele. Onları araştır ve ilgilen.

2)Nazik olun. Kavga etmeyi bırakın ve gidip daha önemli şeyler yapın. Ayrıca insanların size ettiği övgüleri sakladığınız bir övgü defteri oluşturun. Moraliniz bozuk olduğu zamanlarda açıp okuyabilirsiniz.

3)Yan projeler ve hobilerle ilgilenin. Bir şeylerle oyalanırken farkında olmadan başka şeyler üretmiş olursun.

4)Çevrenizi güzel şeylerle donatın. Unutmayın bir yere çöp girerse çöp çıkar. Sevdiğiniz insanları takip edin.

5)Başlamak için beklemeyin. Olmak istediğiniz kişi davranın. Örneğin çalışmak istediğiniz iş gibi giyinin.

6)Kitaba da ismini veren öneri. ”BİR SANATÇI GİBİ ÇALIN.” Peki nasıl? Birden çok yerden, karıştırarak ve birebir çalmak yerine esinlenerek. Bir çalma dosyanız olsun. İlhama ihtiyacınız olduğunda o deftere bakın.

7)Yaratıcılık bir çıkartmadır. Mühim olan okuduğunuz kitaplar değil. Sizi götürdüğü yerlerdir.

8)Analog-dijital dengesini kurun. Dijital ortamlar, bilgisayarlar fikirleri kaydetmek ve yayınlamak için ideal olabilir. Ancak ilhamın gelmesini isterseniz kağıt ve kalemle uğraşın.

9)Okumak istediğiniz eseri, filmi siz yapın. Sevdiğiniz eserlerin devamlarını hazırlayın. Bir sanatçı küçüklüğünde en sevdiği şarkıcının çıkacak albümünü hayal edip o albüm için şarkılar yazarmış. İleride kendisi sanatçı olduğunda bu eserleri kullanmış.

10)Sıkıcı olun. Kendiniz için rutinler yaratın. Hayatınız durgun olursa mevcut enerjinizi yaratıcı olmak gibi işler için harcayabilirsiniz.

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...