Loading Posts...

Dostoyevski Kitap Alıntıları

Rus edebiyatındaki en ünlü ve büyük isimlerden, Raskolnikov’u yazan roman dahisi Dostoyevski’nin en sevilen alıntılarını sizler için derledik. Siz de kitaplarındaki beğendiğiniz kısımları ve alıntıları yorumlar da bizimle paylaşabilirsiniz.

İnsancıklar:

-“Ölümün ne gün ne de saat bildiğini düşünmek çok hüzünlü… Hiç yoktan ölüveriyor insan…”

-Neden kaderiniz bu kadar kötü? Neden başkaları hiç beklenmedik bir şekilde mutluluğa ulaşırken, iyi insanlar mutsuz yaşamaya mahkûm ediliyorlar?

Suç ve Ceza:

-“ Hastalığının üstüne bir de topal ya da kambur olsaydı, sanırım onu daha da severdim… “

-” Her şey insanın elindedir, insan salt korkaklık yüzünden ne fırsatlar kaçırıyor. Bu artık tartışmasız bir belittir.”

-Yani, beni yanlış anlamayın, insan sevdiği bir kızla evlenmesin demek istemiyorum, ama ona sonsuz kilitler vurmasın. Kadın isterse gidebileceğini hissetsin. O zaman bütün ilişkiler daha başarılı olur.

-Sonra herkesin akıllı olmasını beklemenin çok uzun süreceğini anladım, Sonya. Bir de insanların değişmeyeceğini, onları değiştirebilecek kimsenin bulunmadığını ve bunun için çaba göstermeye değmeyeceğini.

Yeraltından Notlar:

-Yok Liza, insan önce kendisi yaşamayı öğrenmeli, ondan sonra başkalarını kınamaya kalkışmalıdır!

-Ah, baylar, olay gelip listeye, aritmetiğe dayandıysa, gündemde olan yalnızca iki kere iki olacaksa, özgürlük neresinde bunun? Benim iradem dışında da iki kere iki dört edeceğine göre… İrade dediğimiz bu mudur yani!

-Mutlulukların ortasında bile hüzün vardır. Hüzün her yerde olur.

-Kim olursa olsun, insan daima, her yerde akılla çıkarın buyurduğu gibi değil, canının istediği gibi hareket etmeyi sever.

Öteki:

-Kahramanımız daha önce ölmemiş olsaydı bu bakışlar onu kesin öldürürdü…

Kumarbaz:

-Ve şimdi kendi kendime bir daha sordum: ” Ona aşık mıyım?” Ve yine cevap veremedim , daha doğrusu, belki de yüzüncü defa, kendime, ondan nefret ettiğimi söyledim.

Budala:

-İnsan geri dönememek için kimi zaman geçtiği köprüyü bile yakar!

-Param olduğunda, benim de son derece orijinal biri olduğumu göreceksiniz. Paranın en bayağı, en iğrenç yanı insana yetenek bile verebilmesidir. Dünya batana kadar da vermeye devam edecektir.

-Emin olun, Kristof Kolomb Amerika’yı keşttikten sonra degil, keşfetmek üzereyken mutluydu.

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...