Loading Posts...

Edebiyat ve Kitaplar İle İlgili İlginç Bilgiler

Daha önce yazdığımız ‘‘Bunları Biliyor Musunuz?” oldukça sevilmişti. Biz de sizler için kitaplar ve edebiyata dair ilginç bazı bilgiler derledik.

1) Dünyanın en uzun romanı Fransız yazarlar Madeleine de Scudéry ve Georges de Scudéry tarafından yazılan Artamène ou le Grand Cyrus‘dur. Kitap, 10 cilt ve 2 milyona yakın kelimeden oluşuyor.

2) Azerbaycan’da minyatür bir kitap müzesi olduğunu biliyor muydunuz? 66 ülkeden kitaplar yaklaşık 7.5 cm boyutlarında kitaplardan oluşan dev bir müze. Müzenin en minik kitabı ise 0,75 x 0,75 milimetre ebadındaki “Dört Mevsim Çiçekleri”. Kitap, Japonya’da Toppan Yayınevi tarafından basılmış ve yirmi iki sayfadan oluşuyor.

3) E harfinin ne kadar önemli olduğunu bilir misiniz? Yapılan incelemelere göre okuduğumuz veya konuştuğumuz her 6 harften birisi e harfi. Ancak Ernest Vincent Wright‘ın yazdığı Gadsby kitabında 50.110 kelime kullanmasına rağmen içerisinde hiç ”e” harfi kullanmamıştır.

4) Victor Hugo’nun, Sefiller‘i dünya klasikleri arasında yer alan edebiyatımızdaki en önemli kitaplardan biridir. Ancak bu kitabın çok ilginç bir özelliği var. Kitabın üçüncü bölümünde, üç sayfa süren bir cümle var ve yaklaşık 823 kelimeden oluşuyor. Bu da şimdiye kadar yazılmış en uzun cümleye denk geliyor.

5) Bir kitap düşünün ki 253 ayrı dil ve lehçeye çevrilmiş olsun. 7’den 70’e herkese hitap eden Küçük Prens dünya üzerinde en çok dile çevrilmiş kitaptır. İkinci sırada ise onu bir masal kitabı olan Pinokyo takip ediyor. En çok çevrilen yazar ise Agatha Christie’dir. Yapılan araştırmalara göre Agatha Christie‘nin kitapları toplamda 7233 kez çevrilmiştir. Burada bahsedilen kaç farklı kişi tarafından çevrildiği ve farklı kez basımlarının yapılmasıdır.

Yazar bonusu: Hepimiz eski kitap kokusunu oldukça severiz. Peki ama bu koku neye benziyor hiç düşündünüz mü? University College London tarafından yapılan araştırmalara göre eski kitap kokusunu beynimiz kahve ve çikolata kokusuna benzetiyormuş.

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...