Loading Posts...

Mutlaka Okumanız Gereken Feminizm Temelli Kitaplar

Feminizm, kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik ideolojilerden oluşan harekettir. Biz de bu ideolojiyi daha iyi anlamak isteyenler için bazı kitap önerilerinde bulunacağız.

1)Mary Wollstonecraft – Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi:

38 yıl süren kısa ömrüne karşın, erkek egemenliğindeki felsefe alanında yazdıklarıyla, kendinden sonraki yüzyılları kadın hakları konusunda derinden etkileyen bir 18.Yüzyıl düşünürüdür.

2)Virginia Woolf – Kendine Ait Bir Oda:

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf’un 1928 yılında kapılarını kadınlara yeni yeni açmakta olan Cambridge Üniversitesi’ndeki kız öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşması üzerine şekillenmiştir.

3)Louisa May Alcott – Küçük Kadınlar:

Bu kitap küçük bir şehirde mütevazı bir hayat sürmekte olan March ailesinin yaşadıklarını konu almaktadır. Jo, Meg, Beth ve Amy adlarında, her biri farklı karakterlere sahip dört kız kardeşin hayatı babalarının savaşa katılmasıyla tamamen değişir. Yaşadıkları sıkıntılar geleceğe dair hayallerini, sorumluluklarını, hayata bakış açılarını ve benliklerini şekillenmeye başlar.

4)Rebecca Solnit – Bana Bilgiçlik Taslayan Adamlar:

Rebecca Solnit, bilip bilmeden her şeyi açıklayarak kendini ispatlamak derdindeki adamları; kadınların nasıl susturulduğunu ve hayatın her alanında maruz kaldıkları şiddeti anlatıyor. Ancak kitabın Türkçe baskısı için yazdığı önsözden de anlaşılacağı gibi kötümser değil, aksine özgürleşebileceği başka bir dünya hayali için herkesi mücadeleye, dayanışmaya çağırıyor.

5)Margaret Atwood – Damızlık Kızın Öyküsü:

Kadın, “bunaltıcı düşlerden uyandığı” bir sabah, hiçliğe dönüşmüş olarak buldu kendini. Artık bir adı yoktu, düşüncesi, benliği, arzusu yoktu ama bir rahmi vardı. Yaşamını kolonilere sürülmeden, öldürülmeden, Damızlık Kız olarak sürdürmesini sağlayan rahmi. Artık âşık olmayacaktı, sevmeyecekti, onaylanmış bir dilin ötesine geçmeyecekti.

Yazar Bonusu:Angela Carter – Kanlı Oda:

Çocukluğumuzun düş yaşamları…Masallar,efsaneler,cadılar,prensesler,büyüler,büyücüle…Korkunç mavi sakal,savunmasız Pamuk Prenses,saf Kırmızı Başlıklı Kız…

 

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...