Loading Posts...

Nietzsche Ağladığında’dan Altı Çizilesi Cümleler

Breuer ve Nietzsche’nin diyalogları ile beyin fırtınalarının yaşandığı, psikoterapi ve edebiyatın iç içe geçtiği zekice kurgulanmış bir roman Nietzsche Ağladığında. Üstelik gerçek verilerle harmanlanması da etkisini arttırıyor. Biz de bu kitaptan sizler için bazı cümleler derledik.

►Gerçek, onsuz yaşayamayacağımız bir yanlıştır.
Gerçeğin düşmanı yalan değil, inançlardır.”

►”Ümit mi? Ümit en son kötülüktür. Pandora’nın kutusu açılıp Zeus’un içinde sakladığı bütün kötülükler dünyaya saçıldığı zaman, orada son bir kötülük kaldığından kimsenin haberi olmamıştı: Ümit. O zamandan beri, insanlar yanlışlıkla kutuyu ve içindeki ümidi iyi şans olarak yorumladı. Fakat Zeus’un arzusunun, insanların kendilerini işkenceye teslim etmeleri olduğunu unuttuk. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır.”

►”Her şeyin derinine inmek; Bu zahmetli bir özellik. İnsanın gözlerini hep yorar ve sonunda insan isteyebileceğinden daha fazlasını bulur.”

►”Belki ‘ben’ ve bedenim, zihnimin arkasından bir dolap çeviriyordur. Bildiğiniz gibi zihin, tuzaklarla dolu arka sokaklarda gezinmeye bayılır.”

►”Gururlu bir yüceliğe erişmek isteyen ağaç fırtınalı hava ister. Yaratıcılık ve keşif de acıda saklıdır.”

►”Düşünceler, duygularımızın gölgesidir; ama her zaman daha karanlık, daha boş ve daha sade. Şu günlerde kimse ölümcül gerçeklerden ölmüyor, öyle çok panzehir var ki.”

►”Belki de sevdiğimiz insanları düşünmektesiniz. Ama daha derinlere inin, sonunda sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz: Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil.”

►”Evlilik ve ona eşlik eden mülkiyet ve kıskançlık, ruhu tutsak eder. Bunlar bana hakim olamaz. Doktor Breuer, ne kadın ne de erkeğin artık zayıflıklarıyla birbirlerine zulmetmeyecekleri günlerin geleceğini umuyorum.”

►”Yalan, yeni yalanlar doğurur, diye düşündü Breuer, yalanlarla yaşayan birinin ne kadar da temkinli olması gerekiyordu!”

►”Gördüğü bir şeye yapışıp kalmakta inat eder; ama buna sadakat der.”

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...