Loading Posts...

Umut Sarıkaya Kimdir?

26 Nisan 1980 tarihinde Sivas’ın Divriği ilçesinde ilkokul öğretmeni baba ve işçi annenin çocukları olarak doğan Umut Sarıkaya 1 yaşında iken ailesiyle birlikte halen yaşadığı Sarıyer’in Çayırbaşı mahallesine taşınmıştır.

Lise döneminde abisinin okuduğu Leman sayesinde mizah dergileriyle tanışarak dergiyi takip etmeye başlamış ve karikatürler çizmeye başlamıştır. Umut Sarıkaya, lisenin ardından 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinin gemi inşaat mühendisliği bölümüne başlamıştır. Lisans döneminde amatör olarak Leman’ın yanı sıra HBR Maymun, Aksak Kurbağa, Soytarı, Solak ve Atom’da da çizimleri yayınlanmıştır.

2002 yılında mühendisliği bırakan ve Kemik dergisinde çeşitli köşeler hazırlayan çizer ardından Penguen’de Bülent Üstün’ün isim babası olduğu “İşimdeyim Gücümdeyim” adlı karikatür köşesi ve “Benim de Söyleyeceklerim Var” başlıklı yazılarıyla ismini duyurmuş oldu. 2007’de bir grup arkadaşıyla birlikte Penguen’den ayrılarak Uykusuz’un kurucularından oldu. 2014’ün sonlarına doğru Uykusuz’dan ayrılarak çizmeye ara veren Sarıkaya 26 Şubat 2015 tarihinde tek başına hazırladığı Naber adlı üç aylık dergiyi yayınladı. Sarıkaya halen bu dergiyi çıkarmaktadır.

Kitapları:

  • Benim de Söyleyeceklerim Var
  • Benim de Söyleyeceklerim Var İki
  • İşimdeyim Gücümdeyim
  • Benim de Söyleyeceklerim Var Üç
  • İşimdeyim Gücümdeyim 2

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...