Loading Posts...

Yazarlara Göre Aşkın Tanımı

Her yerde duyuyoruz aşk kelimesini. Filmlere, kitaplara, şarkılara konu oluyor. Yaşamın tam içine yerleşiyor. Peki ama nedir bu aşk? Bu sefer aşkı yazarlar tanımlasın istiyoruz. Yazarların, eserlerinde yer yazdıkları aşkın tanımı:

Orhan Pamuk – Yeni Hayat:

”Aşk birisine şiddetle sarılma, onunla aynı yerde olma özlemidir. Onu kucaklayarak, bütün dünyayı dışarıda bırakma arzusudur. İnsanın ruhuna güvenli bir sığınak bulma özlemidir”

Emrah Serbes – Hikayem Paramparça:

”Mutsuz oluruz’ diyorsun. ‘Herkes mutlu olacak diye bir kural yok, biz de mutsuz olalım.” Belki de önemli olan tek şey aşka cesaret edebilmektir?”

Chuck Palahniuk – Görünmez Canavarlar:

”Kalbime bir bıçak saplanmış gibi hissediyordum ve başımdan geçen tüm olaylara rağmen hala incitilmek için sonsuz ve engellenemez bir potansiyelim olduğunu keşfetmiştim”

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna:

”Benim beklediğim aşk başka!” dedi. “O, bütün mantıkların dışında tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka, istemek, bütün ruhuyla istemek başka… Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilmez bir istemek”

Alper Canıgüz – Gizli Ajans:

”İşte havayi fişeği icat eden Çinli’ye esin kaynağı oluşturan duyguyu keşfedişim tam o ana denk geliyordu”

Louis de Berniéres – Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini:

”Hem aşk geçici bir deliliktir, bir yanardağ gibi patlar ama sonra yatışır. Hızını aldığı zaman şuna karar vermelisin. Acaba kökleriniz birbirine karıştı, ayrılmayacak kadar kaynaştı mı? İşte sevgi budur. Sevgi soluk soluğa kalmak, yürek çarpıntısı, ezeli tutku sözleri vermek, günün her saatinde çiftleşmeyi arzulamak demek değildir. Gece uyanık kalarak vücudunun her kıvrımını öptüğünü düşlemek değildir. Bu aşık olmaktır sadece, her budala birine tutulabilir. Sevgi, aşk ateşi sönünce geriye kalan duygudur; hem bir sanat hem de bir kaza.”

 

 

 

burcak

The author didnt add any Information to his profile yet

Yorum bırakın

Loading Posts...